Ile czasu zajmuje etat?
Ile czasu zajmuje etat?
autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski
KÅ‚opot w tym, że prawo pracy jest czÄ™sto Å‚amane. – 40-godzinny wymiar pracy jest bardzo dobrym rozwiÄ…zaniem, ale pod warunkiem, że jest on przestrzegany – mówi Monika CieÅ›lak z Citroen Polska.
Dowodem na łamanie przepisów są ostatnie wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w sklepach sieci Biedronka i Kaufland. Szczególny nacisk położono na kontrolę rzetelności prowadzenia ewidencji czasu pracy.
Nieprawidłowości w tym zakresie odnotowano w niemal połowie skontrolowanych sklepów Biedronka, w 23% badanych przypadków niewłaściwie ten czas rozliczano. Inne zarzuty to m.in.: niezapewnienie pracownikom dobowego i tygodniowego odpoczynku (39%), niewłaściwe planowanie czasu pracy w harmonogramach (68%), zaniżanie wysokości wypłacanego wynagrodzenia za pracę (w tym w związku z nierzetelnym prowadzeniem ewidencji 32%).
Zwiększyć efektywność
Ale praca po godzinach jest normą również w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych. - Nadgodziny są zjawiskiem powszechnym, dobrze jeśli są płatne i nie przekraczają norm określonych w Kodeksie Pracy. We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy i z moich obserwacji wynika, że nie jest to regulacja przestrzegana, zwłaszcza na stanowiskach menedżerskich. Skrócenie czasu pracy w Polsce, nie rozwiąże problemu bezrobocia i będzie regulacją martwą. Wydłużenie go w ogóle nie wchodzi w grę - nie pozwolą na to związki zawodowe i jest to tendencja odwrotna od tendencji europejskiej. Przestrzegajmy tego, co mamy i zwiększajmy efektywność naszej pracy - to rozwiązanie na rok 2005 - mówi Monika Cieślak.
Dłuższy czas pracy jest w zasadzie nie na rękę i pracownikom i pracodawcom. - Wydłużenie go w efekcie oznaczałoby najprawdopodobniej zmniejszenie realnych wynagrodzeń pracowników ponieważ pracodawcy nie byliby skłonni do podwyżek wynikających ze zwiększenia wymiaru godzinowego - uważa Małgorzata Krakowska.
We Francji 35-godzinny tydzieÅ„ pracy byÅ‚, i przez niektórych nadal jest, uważany za zdobycz socjalnÄ…. Teraz z tego rozwiÄ…zania wycofuje siÄ™ nie tylko rzÄ…d francuski, ale również Niemcy, które powoli przestajÄ… być paÅ„stwem socjalnym i szukajÄ… oszczÄ™dnoÅ›ci – coraz wiÄ™cej niemieckich firm wydÅ‚uża czas pracy (m.in. Daimler Chrysler, Siemens, ale również administracja).
- Jak dowodzÄ… doÅ›wiadczenia w takich krajach jak Niemcy czy Francja, obniżenie tygodniowego czasu prasy nie przeÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na wzrost liczby zatrudnionych, a spowodowaÅ‚o zwiÄ™kszenie kosztów i tym samym doprowadziÅ‚o do spadku konkurencyjnoÅ›ci – mówi Roman Sadowski, rzecznik prasowy Alcatela.
- Jeśli chcemy skutecznie konkurować na rynku Unii Europejskiej i poza nią oraz nadgonić dystans w rozwoju w stosunku do liderów gospodarczych, powinniśmy w maksymalnym stopniu dbać o zachowanie konkurencyjności naszej gospodarki - dodaje.
Polscy pracodawcy nie palą się do zmian, a 40 godzin pracy tygodniowo wydaje się być optimum, zapewniającym konkurencyjność polskiej gospodarki. Zwłaszcza, że pracujemy nie tylko dłużej, ale i taniej niż nasi zachodni sąsiedzi.
[url]
--
Praca w Polsce jest - trzeba tylko umieć ją znaleźć!
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Pytania kandydata do osoby rekrutujÄ…cej.
Negocjowanie podwyżki.
Impresja
kurs NLP cz.1 - kotwice
Gdynia